Milí fanoušci kvalitního obsahu,
vítám vás u nové epizody Klubu rváčů. Pozvali jsme si marketéra a analytika Marka Hanče a využili jeho vhledu a zákulisních informací z kampaní ve dvou zemích, ke kterým se v poslední době upírá zvýšená pozornost.
Tou první je Rumunsko, kde Marek v uplynulém roce radil v kampani jednomu z prozápadních prezidentských kandidátů. „Je to jedna z nejchudších zemí v Evropě. Produkuje to konflikt, nenávist a odpor. Svět se pro část společnosti mění tak rychle, že není schopná vstřebávat nastalé změny. Chtějí tedy zachránit starý svět, jak ho znali. To je jasná tendence nejen v Rumunsku, ale i jinde ve světě,“ řekl v podcastu Hanč, jehož agentura Hero & Outlaw náš podcast produkuje.
Dění v Rumunsku je divoké. Tamní ústavní soud koncem loňského roku volby zrušil a dosluhující prezident odtajnil důkazy zpravodajských služeb, podle nichž Rusko ovlivňovalo kampaň ve prospěch národoveckého kritika NATO a EU Calina Georgeska, překvapivého vítěze prvního kola. Před několika dny ho navíc rumunští vyšetřovatelé zadrželi a vyslýchali kvůli financování jeho kampaně či propagaci antisemitismu.
Proč to tady zmiňuji. O dění v Rumunsku se otírá americká administrativa Donalda Trumpa včetně majitele sítě X Elona Muska. Zasadili se například o vycestování britsko-amerických bratrů Tateových do USA, kteří čelí v Bukurešti vyšetřování mimo jiné kvůli sexuálním deliktům. Musk také lobboval za proruského kandidáta Georgeska, který nakonec po rozhodnutí volební komise a Ústavního soudu nesmí v květnových volbách kandidovat.
Přečtěte si článek Financial Times o Călinu Georgeskovi The far-right Romanian outsider backed by Washington and Moscow
Komunikačním kanálem, přes který měli Rusové do voleb zasahovat, byla čínská síť TikTok. Zajímalo mě, jestli se Rumunsko nyní stává křižovatkou a laboratoří, v níž si mocnosti vyřizují účty - ani ne tak s Rumunskem, jako s Evropou jako celkem.
„Rumunsko je moc malé na to, aby sloužilo jako nějaká velká laboratoř. Těch laboratoří je mnoho a testuje se v řadě případů. Ten model je ale pořád stejný. Destabilizovat zemi, vytvořit problém, oslabit Evropu. Teď už je jedno, zda to dělá Rus nebo Čína napřímo. Nebo Američan. To je realita, tak to je a musíme s tím počítat,“ dodal Hanč.
Kluci a holky už volí jinak
Ve druhé části podcastu jsme se zabývali vývojem v Německu, kde se rodí velká koalice CDU/CSU se socialisty z SPD a do funkce kancléře míří zkušený politik a advokát Friedrich Merz. Plány má obří - hovoří o výjimečném zadlužení Německa a masivních výdajích státu na zbrojení a budování kvalitnější infrastruktury.
Marek se před volbami jako konzultant dostal do blízkosti kampaně jedné z tamních velkých stran (AfD to není), zejména ve východní části země. Takže nás s Radkem zajímalo, jaké poznatky si z tamních voleb odnesl.
„Zaujalo mě, že levicová Die Linke jsou holky, národovecká AfD jsou kluci. To samé v USA v případě demokratů a republikánů. Ve společnosti se dějou zajímavé posuny, protože dříve nebyla volba na základě pohlaví tak rozdílná. Teď se extrémně polarizuje. A je to vidět v řadě zemí,“ uvedl.
Popsal rozdíly v kvalitě kandidátů a ekonomický příkop mezi východní a západní části Německa. „Spojení a unifikace západního a východního Německa v zásadě neproběhla úplně. Průměrný hrubý měsíční plat v západním Německu je dneska 3,5 až 3 tisíce euro. Ve východní část Německa dva až tři tisíce. Ani centrály byznysu ve východním Německu nesedí,“ doplnil.
Přečtěte si článek Financial Times o ekonomických plánech budoucího německého kancléře Friedricha Merze v článku Germany’s ‘whatever it takes’ spending push to end years of stagnation
Řeč se stočila i na to, jaký bude budoucí kancléř Německa Friedrich Merz. Zajímalo mě, jestli Merz bude pragmatik. Podle Radka bude klíčové, zda se Německo chopí role evropského lídra, což je důležité pro náš středoevropský region - který vždy primárně zajímal buď Němce nebo Rusy. Takže stěžejní je, aby hranice mezi východem a západem ležela až za řekou Moravou.
Po nástupu amerického prezidenta Trumpa sílí národovecký proud - ať už v Americe nebo v Evropě, trend prosakuje i do české politiky. „Trumpa si nekoupíte jako bitcoin, prostě nedostanete jen část Trumpa. Dostane jeho celý balíček. Stejné to bude u nás. Dostanete full package, ať už se to jmenuje ANO nebo Filip Turek. Dostanete to jako celek a nebudete si moct vybírat,“ dodal v závěru Marek Hanč, který v minulosti působil jako marketér hnutí ANO.
Toto je jen ochutnávka, pusťte si celý díl.
Přeji všem dobrý týden, ahoj Ondřej
Share this post