Newsletter Klub rváčů
Podcast Klub rváčů
Jakub Hlávka: Z Pentagonu na Hrad. Ministr hájící alkohol je úlet. Zdraví a data jsou klíč naší budoucnosti.
1
0:00
-1:39:38

Jakub Hlávka: Z Pentagonu na Hrad. Ministr hájící alkohol je úlet. Zdraví a data jsou klíč naší budoucnosti.

V našem podcastu vystoupil Jakub Hlávka, který studoval v USA na elitních školách. Spolupracoval s RAND, radil Pentagonu. Dnes je top expertem na zdravotní ekonomii, probrali jsme s ním i geopolitiku.
1

Hezký den!

Vítám vás u nové epizody podcastu Klub rváčů. Do studia k nám dorazil talentovaný vědec a manažer Jakub Hlávka. Je výzkumným profesorem na University of Southern California v Los Angeles, na Masarykově univerzitě vybudoval Institut pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace a nedávno se stal poradcem prezidenta Petra Pavla.

Jakub Hlávka je v současnosti elitním českým expertem na zdravotní ekonomii, předpoklady k tomu získal během studií na prestižních školách v USA, kde se zprvu věnoval zejména bezpečnostním studiím a mezinárodní politice.

Ve Washingtonu vystudoval mezinárodní vztahy na Georgetown University, doktorát získal v Kalifornii v instituci RAND Corporation, která od 40. let minulého století vytváří bezpečnostní strategie - například pro rozmístění jaderných zbraní v Americe, úzce spolupracuje s Pentagonem.

„Je to unikátní instituce v tom, že si drží nezávislost a je apoliticky řízená. Pracovalo tam spoustu nobelistů, vždy přitahovala velmi chytré lidi, kteří dostávali velkou míru svobody. Vzhledem k tomu, jak skvělý akademický výzkum produkují, jsou k dispozici doslova na telefonu pro lidi z vedoucích pozic. Například moji školitelé, kteří vyvíjeli určité modely, pracovali přímo pro Bílý dům,“ popsal Hlávka.

Lituje, že Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa přicházejí o takzvanou soft power, kterou právě i RAND a špičkové tamní univerzity pomohly USA v uplynulých desetiletích vybudovat.

„Amerika nemá jen ekonomickou sílu, ale i tu kulturní či diplomatickou. Jsou to velká spojenectví, která USA mají na rozdíl od Číny a Ruska. Takže jsem zděšený, jak rychle nyní Amerika přichází o kredibilitu, kterou si budovala desítky let,“ zmínil Jakub v rozhovoru. Popsal mimo jiné, jak Američané přehlížejí Evropu, a proč si myslí, že Trump se chystá na střet s Čínou.

Během svého amerického pobytu pracoval na studiích pro Pentagon a ministerstvo obrany, posléze NASA a nakonec pro americké ministerstvo zdravotnictví, což byla etapa, která mu narýsovala jeho další kariérní dráhu.

Uzdravme Česko

Když se vrátil do Česka, pustil se do budování oboru zdravotní ekonomie. Nejen na Masarykově univerzitě, ale i v rámci veřejné debaty prostřednictvím think-tanku Iniciativa pro efektivní zdravotnictví. Vývoji a budoucnosti českého zdravotnictví jsme se věnovali ve druhé části interview.

Jakub Hlávka hovořil o tom, jak funguje americké zdravotnictví, jak obrovské rozdíly v něm panují, kdo si může a nemůže dovolit v USA komerční zdravotní pojištění, co zařídil prezident Obama a co nedovedli Republikáni. Léčil by se s vážnou nemocí raději v USA nebo v Česku? „ V Santa Monice, kde jsem bydlel, bych dostal špičkovou péči a opravdu bych si přál spíš dostat péči tam než u nás,“ uvedl a v podcastu detailně vysvětlil důvody.

Velký důraz Jakub klade na zesílení prevence a zdravotní gramotnosti. „Zdravotní gramotnost je špatná, neuvědomujeme se, že zdraví se netvoří jen ve zdravotních zařízeních, ale i na pracovištích, ve školách, všude ve společnosti. Nepracujeme s tím komplexně a hlavně výhled našeho zdravotnictví je poměrně negativní,“ popsal Hlávka.

Děkujeme, že čtete náš Newsletter Klub rváčů. Chcete ho odebírat pravidelně? Napište si tady o něj.

Za vrchol cynismu považoval, když ministr zdravotnictví Vlastimil Válek obhajoval lidovecký lobbing za nezdanění tichého vína. „Připadá mi nenormální, že ministr zdravotnictví obhajoval výjimku pro zdanění tichého vína. Myslím si, že to je typ zdravotní intervence, která by sice nevyřešila problém alkoholismu, ale indikovala by, že společenské náklady vína nejsou malé, dokonce někdy dochází k substituci, protože levné víno někdy může být levnější než pivo a další nápoje,“ kritizoval Jakub ministra zdravotnictví.

V podcastu jsme detailně rozebrali současný stav českého zdravotnictví a Jakub přišel s řadou návrhů na změny. Jak zlepšit primární péči a pomoci mladým lékařům, jak změnit akutní péči, jak pomoci dlouhodobě nemocným, obecně jak zefektivnit celý zdravotní systém. Jakub varuje, že nedojde-li ke strukturálním změnám, české zdravotnictví za pár let tvrdě narazí.

„Výhled není ideální. Stárnutí populace nás zasáhne za deset let extrémně rychle. Pokud se do té doby nepřipravíme, tak se nám může stát to, co se děje ve Velké Británii či v USA. Totiž že se rozevřou nůžky a ti, kteří budou mít peníze, si dokážou zaplatit špičkovou péči, ale pro průměrného obyvatele této země to bude znamenat zhoršení kvality a dostupnosti péče,“ varuje a vytrvale na to upozorňuje politiky.

Jakub v rozhovoru popsal, jak v Americe vystudoval díky stipendiu od nadačního fondu podnikatele Tomáše Krska (ten v našem nedávném rozhovoru uvedl Jakuba jako úspěšného absolventa :-)) a proč se rozhodl vrátit zpět do Česka.

„Patříme mezi 10 procent obyvatel světa, kteří se mají skutečně nejlépe. Měli bychom si dávat pozor, abychom takovou pozici udrželi. Tlaky zvenku budou obrovské. Bez kvalitních veřejných služeb, institucí, kvalitního vzdělávání a zdravotnictví bude naše společnost rozhádaná, nemocná a nervózní,“ popsal prezidentův poradce na závěr.

Discussion about this episode

User's avatar