Dobrý den, ahoj.
Je tu další Nalejvárna podcastu Klub rváčů, ve které s Radkem rozebíráme aktuální politické kauzy spojené s vládou Petra Fialy a rizika, která by nastala po nástupu vlády opřené o hnutí ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury.
Bitcoinový případ neutichá ani po rezignaci dnes již exministra spravedlnosti Pavla Blažka. Aktuálně se v příběhu omílá role ministra financí Zbyňka Stanjury. Necelé čtyři měsíce před volbami se tak debata v kampani do značné míry smrskla na složité téma kolem neprůhledných bitcoinů.
„Místo toho, abychom před volbami řešili fatální témata pro budoucnost Česka, babráme se v bitcoinech, u kterých ve skutečnosti stejně nikdo neví, jak to bylo. Máme se zabývat školstvím, veřejnými rozpočty, zdravotnictvím a populační křivkou,“ pronesl v podcastu Radek.
Tuze málo se řeší, jak strany a hnutí hodlají řešit napnutý rozpočet a rostoucí zadlužení českého státu. Zvýšit daně, zmrazit důchody? To je ticho.
„Je potřeba jít k podstatě věci, což se nikomu moc nechce. Někdo bude muset říct, že ten dluh se nedá řešit jinak zvýšením daní nebo snížením výdajů. Ty dokážeš snížit s takovým důsledkem na státní rozpočet jenom u několika málo položek. Jedna se jmenuje zdravotnictví, druhá důchodový systém. A teď mi řekni, kdo tady má odvahu říct, že zmrazí lidem důchody?“ zaznělo ve vysílání.



Liga padlých vrací úder
Ve druhé části Nalejvárny probíráme kontext rostoucích preferencí SPD Tomia Okamury. Ty se podle výzkumných agentur pohybují i kolem 15 procent. I když mezi Babišem a Okamurou panuje chladný vztah, šéfovi ANO se může po volbách stát, že bude muset oslovit SPD ke spolupráci na vládě, bude-li se chtít stát opět premiérem.
Před několika dny podle Aktuálně.cz Babiš prohlásil: „My nemáme s SPD asi úplně stejný program, nemáme ale problém s referendem, chceme měnit EU k lepšímu. Jsou tam nějaké nuance, ale v principu vlastně máme na některé věci víceméně podobný názor.“
Od Babiše je to velmi riskantní hra, kterou šéf ANO legitimizuje extremistické návrhy SPD a ve výsledku může uškodit i sám sobě. „Konzultativní referendum o vystoupení z EU by bylo obrovské riziko. Jenže právě to reálně hrozí po sněmovních volbách. Na místě je obava, aby se další budoucnost EU neřešila bez Slovenska, Maďarska a klidně i bez nás. Musíme si vybrat stranu plotu, kde chceme stát,“ padlo v podcastu.
Podle Radka, který v minulosti v dobách premiérování Bohuslava Sobotky zažil v těsné blízkosti předsedy vlády práci s předvolebními průzkumy a daty, se může Okamurova SPD vyšplhat i nad 15 procent. „Můj odhad je, že SPD se může dostat i ke 20 %. ANO bude klesat, protože se stalo součástí establishmentu. Jak říká Angela Merkelová, hodnoty se mají bránit. Andrej Babiš ustupuje Okamurovi a tím ho pouští do hry.“
Šéfovi SPD se povedlo integrovat nacionalisticko-extremistický tábor mnoha stran do zatím docela jednotné aliance. Ruku v ruce s tím získal do své flotily zkušené politiky, kteří před časem padli a vytratili se ze scény. Zákulisní informace hovoří o tom, že se kolem SPD motá podnikatel a exministr vnitra z dob úřednických vlád Martin Pecina. Mé zdroje tvrdí, že jedním z jeho úkolu je zlepšit vztah mezi hlavouny SPD a ANO, k jehož šéfovi pojí Pecinu letité vazby. Dalším politikem v blízkosti SPD má být i někdejší sociální demokrat Michal Hašek.
„Rasistickou kampaní loni vybral Okamura zatáčku. Navíc na palubu nabral profesionály, kteří se nám nemusí líbit, ale politicky jsou obratní. Ať už je to Michal Hašek nebo Martin Pecina. SPD je alternativou pro voliče ANO, lehce se může stát, že Babiš dopadne jako Jiří Paroubek či Bohuslav Sobotka,“ zaznělo v podcastu.
Užijte si jeho poslech a přeji fajn začátek letních prázdnin! Ahoj Ondřej
Partnerem podcastu Klub rváčů je investiční skupina Natland.
Share this post