Dobrý den všem.
Připravili jsme si pro vás novou Nalejvárnu, ve které se ohlížíme za prvními 100 dny Donalda Trumpa v Bílém domě. Radek se před pár dny vrátil z Říma z akce singapurské investiční firmy, kde načerpal spoustu dat a poznatků o asijských ekonomikách a trzích. Ta témata spolu úzce souvisí a tak jsme je obě v podcastu probrali.
Pokud bychom použili eufemismus, tak první Trumpovy týdny ve funkci byly dynamické. Bavili jsme se o výpadech amerického prezidenta a jeho vládnoucí garnitury vůči soudcům, kteří často jdou svými verdikty proti politice Trumpa a spol.
Co se týká ekonomického dění, zastavili jsme se u dluhopisů - zejména těch s nekonečnou splatností (takzvaná perpetuita). Radek zmínil, že jej děsí spekulace o tom, že by se nemusely proplácet americké státní dluhopisy po splatnosti.
„Představme si situaci, že desetiletý státní dluh dojde do splatnosti a Američani řeknou, že ho neproplatí. A řekli by ti, že u nich máš navždy úložku a že ti z toho budou platit nějaký úrok. To by podle mě de facto znamenalo default amerického státu a zničení dolaru jako rezervní měny. Že vůbec někdo může o něčem takovém uvažovat, je pro mě nepředstavitelné,“ zaznělo v podcastu.
Trump s Čínou prohrává
Dalším tématem byla obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou zažehla Trumpova cla na čínské zboží. Shodli jsme se, že americký prezident ve sporu nevítězí. S tím, že v zájmu celého světa je, aby tato obchodní válka skončila. Na stole byla otázka, kdo koho potřebuje víc - zda Spojené státy Čínu nebo naopak.
„V dlouhodobém horizontu se USA a Čína potřebují navzájem. Svět je mega propojený. Nikdo si skoro nedokáže představit, co všecko se může stát, když do toho budíku strčíte prsty a vytrhnete z něho jedno kolečko,“ pronesl Radek.
Ten na konferenci v Římě načerpal informace o tom, jak se ekonomicky v Asii daří jednotlivým zemím a jaké mají výhledy. Podle něho rozvoj Číny rozdýchal celý region, na trzích se daří Vietnamu, Indonésii, Austrálii, Indii či Japonsku.
Jako příklad Radek použil Vietnam, kde sám investuje. Na této zemi ho mimo jiné zaujala tamní mladá populace. „Když se mě ptáš, co bych poradil začínajícím investorům, tak zaprvé bych doporučil: diverzifikovat. Druhá rada zní, investujte do zemí, kde je hodně mladých lidí. Třetí věc: byl bych opatrný s investicemi do indexových fondů. Nemyslete si, že jsou všespásné,“ dodal.
Dekarbonizace vládne všem
Probrali jsme i dekarbonizaci Asie a Evropy, tedy dvou regionů, kterým chybí větší naleziště fosilních zdrojů. Dekarbonizují i arabské země, které pochopily, že dekarbonizující Čína od nich do budoucna bude odebírat méně ropy.
„Číňani strategicky pochopili, že nesmí být závislí na Rusku, nesmí být závislí na Americe, která jim dodávala plyn a ropu, nesmí být závislí na Arabech. Takže dekarbonizují. Evropa se do toho pustila stejně a teď máme docela velkou šanci a prostor pro velkou modernizaci. Pokud do toho různí Češi a další nešťastníci nebudou házet klacky,“ zaznělo v podcastu.
Během našeho povídání jsme zmínili legendárního investora a filantropa Warrena Buffetta, který po 60 letech odejde z čela svého impéria Berkshire Hathaway.
Zastavili jsme se na chvíli i v Německu, kde se Friedrich Merz stal novým kancléřem. Podporu Spolkového sněmu překvapivě získal až ve druhém kole, takže mě zajímalo, jak silným mandátem Merz disponuje.
„V Německu se nemění jenom vládnoucí strana, ale paradigma. Německo za Angely Merkelové nebylo připravené hrát roli lídra Evropy. S útokem Ruska na Ukrajinu se Německo dostalo do jiné role. To přinese jiné politiky, kteří budou Německo reprezentovat a tvarovat se všemi důsledky, které to přináší.Na konci příběhu bude silné, dominantní a dobře vyzbrojené Německo. Modleme se, aby se neutrhlo jako v roce 1933,“ zmínil Radek.
Dámy a pánové, užijte si poslech. Přeji fajn zbytek týdne.
Ahoj Ondřej
Share this post