Newsletter Klub rváčů
Podcast Klub rváčů
NALEJVÁRNA: Volební lekce z Polska a Rumunska. Ruské štvaní a TikTok. Jak zní Grossova poučka?
0:00
-43:41

NALEJVÁRNA: Volební lekce z Polska a Rumunska. Ruské štvaní a TikTok. Jak zní Grossova poučka?

Dobrý den, ahoj.

Vítám vás u nové Nalejvárny Klubu rváčů, do které jsme si pozvali marketéra Marka Hanče, jehož agentura Hero & Outlow náš podcast produkuje. Naším tématem byly nedávné prezidentské volby v Polsku a Rumunsku a otázka, jaké poznatky či ponaučení z toho plyne pro blížící se tuzemské volby do Poslanecké sněmovny.

Novým polským prezidentem se stal „polský Trump“, kandidát podporovaný nejsilnější opoziční stranou Právo a spravedlnost Karol Nawrocki se ziskem 50,89 %. Ve druhém kole porazil kandidáta vládní strany Občanská platforma a primátora Varšavy Rafała Trzaskowského, který získal 49,11 % hlasů.

Výrazným tématem kampaně byla Ukrajina, ale v jiném tónu než u nás. Debata v Polsku se vzhledem k historii odehrává na jiné štěpné linii - není zde silný proruský tábor.

„Polské volby vyhrál kandidát konzervativní revoluce. Její vzestup přišel už během covidu. Nawrocki vyhrál s tezí, že Ukrajina nemá být součást evropských struktur, ale nárazníkový pás před skutečným nepřítelem: Ruskem. Výhodou Poláků oproti nám je, že Rusko jako nepřítele tam vnímají všichni,“ uvedl v podcastu Marek Hanč, který v uplynulém roce působil jako konzultant či marketér v Rumunsku a ve východní části Německa.

Zajímavá analýza Financial Times o tom, co si vzít z polských voleb ZDE.

Graf z Financial Times. Oranžová barva značí hlasy pro Trzaskowského, modrá pro Nawrockého.

Prezidentské volby v Rumunsku se uskutečnily v květnu po anulování původního výsledku prvního kola voleb z konce roku 2024. Klání vyhrál proevropský primátor Bukurešti Nicušor Dan, který porazil krajně pravicového politika George Simiona. Ruské vměšování bylo důvodem, proč loni tamní ústavní soud zrušil výsledek prvního kola, které vyhrál proruský politik Calin Georgescu.

Podle Marka se v rumunské kampani naplno projevilo, jak cizí mocnosti mohou prostřednictvím sociálních sítí a umělé inteligence přesně cílit dezinformacemi na voliče. „Emoce fungují na první dobrou a umí ovlivnit úsudek. Vznikají dezinformační média, která do prostoru chrlí účelový obsah. Něco z toho se uchytí na TikToku. To samé se dělo v Rumunsku. Budeš štvát společnost proti sobě. Uměla inteligence to celé pomůže ještě víc zacílit,“ popsal Marek.

Podle něho Rusové extrémně profesionalizovali svou útočnou kampaň ve střední a východní Evropě. „Rus potřebuje Evropu destabilizovat. Jak? Skrze klub konzervativních kluků a holek, kteří říkají, že nechtějí integraci Evropy. Co je síla Orbána? Že se za ním sešikuje vícero politiků, protože jinak skončí na té čáře sám,“ zaznělo v podcastu.

Úplně nový terén

V rozhovoru jsme se zabývali tím, jak se změnil mediální terén a jak se generačně proměnilo vnímání a konzumace informací. „Zažíváme ústup lineární televize a tradičních médií včetně rozhlasu, sledování médií se atomizuje. Už nebudeme sedět u jednoho kulturního ohně, vliv teď mají sociální média, využívání umělé inteligence a totální změna konzumace obsahu,“ popsal Marek Hanč.

Jak se to v praxi marketéra projevuje? „Já dneska nemám problém se dostat do jakéhokoliv média. Když je to dobrá zpráva, ten obsah je dobře připravený. Nemám problém se dostat do jakéhokoliv média. Problém je, že já přestávám zasahovat větší část té společnosti. Takže musíš kombinovat ten přístup.“

Významnou roli v nastávající kampani v Česku bude hrát i čínská sociální síť TikTok, kterou využívá zejména mladá generace. Svá videa tam sdílí i šéf ANO Andrej Babiš, pro kterého jako marketér Marek před lety pracoval.

„Jediný cíl je trefit mladší publikum. Ty to můžeš vnímat jako bizár, ale tu mladou generaci to může bavit. Vědí, že je miliardář a ukazuje maybacha, on se tou prezentací na sítích přibližuje mladým lidem kulturně. Tím, že jakoby poslouchá známého rapera a písničku, která je zrovna trendy. Je to touha po zábavě, po něčem cool a po něčem novém,“ uvedl.

Babišův TikTok.

Sněmovní kampaň podle něho bude prázdná. A nebezpečná, protože do ni mohou zasáhnout ruské zájmy. „V této kampani se ještě víc vytratí obsah, bude to o zkratkovitosti. S vizí už nikdo nepřijde. Připravme se na ovlivnění ze strany Ruska či jiné mocnosti. Bude to kampaň kulturních válek a otázky, zda máme být sami nebo s Evropou, či dokonce proti ní. Bude to i o Ukrajině,“ zaznělo v podcastu.

Radek Pokorný dal v tomto ohledu vzpomenout na zesnulého expremiéra Stanislava Grosse, který razil myšlenku politického boje za své přesvědčení. „Stanislav Gross ve své době říkal, že pozice se neopouští. To jsem viděl teďka, když Pavel Blažek rezignoval. Myslím, že se má bojovat. Často to nevyjde, ale má se to minimálně zkusit. Aby ti ostatní pak nemohli nikdy tvrdit, že o něčem nevěděli,“ popsal Radek.

Toto je jen ochutnávka z celého rozhovoru s Markem Hančem. Poslechněte si celý díl na Youtube či v podcastových aplikacích.

Mějte se dobře, ahoj Ondřej


Partnerem podcastu Klub rváčů je investiční skupina Natland.

Discussion about this episode

User's avatar